2016/2017

SIEJEMY NASIONA

16 maja 2017 r. wreszcie nadszedł dzień, a raczej odpowiednia pogoda, na którą bardzo długo czekaliśmy, aby móc wysadzić nasiona, które otrzymaliśmy w ramach projektu eTwinning. Klasa 3 a zabrała się do pracy, przygotowała miejsce i wysiała nasiona z Włoch i Francji w szkolnym ogrodzie dydaktycznym. Uczniowie pracowali z dużym zaangażowaniem, było to dla nich ciekawe doświadczenie. Teraz będziemy pielęgnować rośliny i obserwować ich wzrost, a kiedy wyrosną sprawdzimy, czy nasiona zostały dobrze rozpoznane.

NASIONA Z FRANCJI

W tym tygodniu do naszej szkoły dotarły nasiona z partnerskiej szkoły we Francji, biorącej, wraz z naszymi uczniami, udział w projekcie „ Co tam rośnie ?”. Uczniowie tamtejszej szkoły postanowili do nasion dołączyć list w języku angielskim, opisujący ich szkołę oraz klasę. List wraz z rysunkami został przeczytany przez uczniów klasy 3 a. Bardzo cieszymy się, że naszym projektem zainteresowała się kolejna szkoła. Z niecierpliwością czekamy na wiosnę, podczas której posadzimy otrzymane nasiona.


Dnia 10.01.17r. klasa 3a skorzystała z oferty Gimnazjum nr 4 – nauki gotowania we wspaniale urządzonej pracowni.
W ramach międzynarodowego projektu e-Twinning, uczniowie klasy 3a przygotowywali potrawy pochodzące z krajów partnerów w projekcie. Były to dania kuchni francuskiej i włoskiej, takie jak: pizza, spaghetti, ciasteczka z ciasta francuskiego, naleśniki francuskie. Każde dziecko mogło wykazać się swoimi umiejętnościami i poszaleć kulinarnie. Uczniowie kroili, mieszali, ugniatali, doprawiali, smażyli i w końcu smakowali potrawy przez siebie przygotowane. Były pyszne! Oprócz umiejętności kulinarnych uczniowie pokazali również swoje zdolności językowe- wszystkie potrawy zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom z projektu w języku angielskim.
Klasa 3a wraz z nauczycielami realizującymi projekt e-Twinning p.E.Kulik i M. Kutarbo, pragnie podziękować p.A. Lewandowskiej, J. Zarazińskiej i uczennicom Gimnazjum nr 4 za umożliwienie przeżycia fantastycznej, kulinarnej przygody.


Nowa szkoła partnerska
W listopadzie do naszego projektu „ Co tam rośnie?” w ramach platformy internetowej eTwinning dołączyła szkoła we Francji. Uczniowie klasy 3 a wraz z Panią Edytą Kulik oraz Panią Małgorzatą Kutarbo przygotowali koperty, w których umieścili wcześniej przygotowane nasiona kwiatów. Wybrane gatunki roślin zostały następnie wysłane do szkoły partnerskiej we Francji. Z niecierpliwością czekamy na odpowiedź szkoły francuskiej i dalszą współpracę.


Poznajemy szkołę partnerską.
W ramach międzynarodowego projektu „ Co tam rośnie?” klasa 3 a wraz z wychowawcą i nauczycielką języka angielskiego poznawała kulturę Włoch. Uczniowie dowiedzieli się w jakim regionie Włoch leży zaprzyjaźniona szkoła, jakie są atrakcje tego regionu oraz nauczyli się podstawowych zwrotów w języku włoskim. Owocem działań uczniów był plakat z ciekawostkami o tym kraju.


W roku szkolnym 2016/2017, na przełomie września rozpoczęliśmy w naszej szkole współpracę międzynarodową w ramach Programu e Twinning. Program eTwinning – Europejska Współpraca Szkół umożliwia naszej szkole realizację projektów edukacyjnych we współpracy ze szkołami z zagranicy, z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych. Międzynarodowy projekt jest realizowany dzięki wykorzystaniu Internetu.
Od września 2016 r. do września 2017 r. uczniowie klasy 3 A pod kierunkiem Pani Edyty Kulik oraz Pani Małgorzaty Kutarbo realizują projekt „Co tam rośnie? – wysyłamy pocztą nasiona kwiatów po całej Europie”. Zadaniem partnerów w grupach będzie odkrycie nazw odpowiednich roślin poprzez ich posadzenie i wyhodowanie z przesłanych nasion. Szkołą partnerską w projekcie jest szkoła z Włoch.

Cele Projektu:
  • Przedstawienie poszczególnych grup oraz środowiska szkolnego
  • Realizacja projektu między przedmiotowego
  • Pogłębienie wiedzy botanicznej w oparciu o własne środowisko naturalne i środowisko partnerów z projektu (tematyka ogólna z zakresu nauk ścisłych)
  • Opracowanie i ewaluacja wykresów przedstawiających wzrost (matematyka)
  • Wdrożenie twórczych i artystycznych pomysłów na temat projektu “Co tam rośnie?” (sztuka)
  • Komunikacja z partnerami z Europy (język obcy)
  • Kontakt i wymiana między partnerami uczestniczącymi w projekcie odnośnie postępów oraz rezultatów pracy
  • Rozwijanie europejskich partnerstw szkolnych
  • Przyrost wiedzy na temat użycia mediów cyfrowych

Wysyłamy nasiona

Flaga

Uczniowie wraz z panią Edytą Kulik oraz panią Małgorzatą Kutarbo przygotowali na szkolnym holu ” kwiatową flagę”. Do jej stworzenia posłużyły uczniom zielone liście dębu, białe kwiaty oraz czerwona jarzębina. Wszystkie materiały zostały ułożone na wzór włoskiej flagi. Końcowy efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Wierzymy , że nasz pomysł spodoba się również naszym koleżankom i kolegom z Włoch. Czekamy z niecierpliwością na ich odpowiedź.


Nasiona z partnerskiej szkoły we Włoszech

W dniu dzisiejszym tj. 4.10.2016 r. uczniowie klasy 3 A otrzymali nasiona roślin od uczniów z partnerskiej szkoły we Włoszech. Oprócz nasion wielu gatunków roślin, które zostaną posadzone w szkolnym ogrodzie dydaktycznym wiosną przyszłego roku, otrzymaliśmy od włoskich koleżanek i kolegów pozdrowienia i życzenia udanej pracy nad projektem.