29 września2021 r. obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

Głośne czytanie – motyw przewodni tego święta, jest dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu wolnego dorosłych i dzieci. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami języka polskiego oraz nauczycielem biblioteki robili, co mogli: czytali na lekcjach, na przerwach i we wszystkich zakamarkach szkoły.  Przeczytaliśmy fragmenty różnych książek, kierując się wiekiem naszych słuchaczy (odbiorców):
– G. Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”,

– K. Siesickiej „Chwileczkę, Walerio…”,

– ks. Twardowskiego „Ksiądz Twardowski dzieciom. Opowiadania”,

– A. Frączek „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”,

– H.Ch. Andersena „Calineczka”,

– R. Pisarskiego „O psie, który jeździł koleją”.

Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy. Ponadto rozwijają pamięć, wyobraźnię, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki, pozwalają przeżyć wspaniałe emocje.  Święto to warto obchodzić codziennie. Jeśli każdy z nas przeznaczy na czytanie przynajmniej 30 minut dziennie, będzie to  duży sukces.

Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej (ur. 29 września 1882 w Lublinie, zm. 2 listopada 1971 w Warszawie), autorki książek dla dzieci i młodzieży, m. in:

„W Wojtusiowej izbie”
 „Kopciuszek”
„Jaś i Kasia”
 „Wesoła gromadka”
„Baśń o siedmiu krukach”
„O dwunastu z Zapiecka”
„Borówka”
„Pleciugowe nowinki”
„O babulce”
„Za górami… za lasami…”
„Za trzydziewiątą rzeką”