Nasza szkoła bierze udział w akcji ZNAMIĘ! ZNAM JE?

„ Czerniak jest jednym z kilku rodzajów nowotworów skóry i choć nie występuje najczęściej to jest jednym z najbardziej agresywnych. Dlatego też rosnące sukcesywnie statystyki dotyczące zachorowalności na czerniaka są bardzo niepokojące. Jednak czerniak odpowiednio wcześnie zdiagnozowany, daje możliwość niemal całkowitego wyleczenia. Z tego powodu ważna jest profilaktyka: ochrona przed słońcem oraz regularne oglądanie skóry i konsultacja ze specjalistą w przypadku znalezienia niepokojącej zmiany.

Najnowsze dane z badania z 2016 r. pokazują, że znaczna większość

społeczeństwa (81% vs 69% w 2015 r.) nie tylko wie, co to jest czerniak, ale również stosuje się do zaleceń i prowadzi samoobserwację skóry.

Wzrasta również liczba osób (23% w 2016 r. z 15% w 2015 r.), które udają

się np. do dermatologa, aby dokonać przeglądu znamion, jednak to wciąż

zdecydowanie za mało. W rzeczywistości pacjenci zgłaszają się do lekarza zbyt późno, kiedy czerniak ma już zaawansowany charakter i możliwości walki z nim są ograniczone.

     Dobrym znakiem jest natomiast fakt, że coraz większy procent społeczeństwa  ma świadomość czynników, które zwiększają ryzyko zachorowalności na czerniaka, jak np. korzystanie z solarium (71% w 2016r. vs 37% w 2015r.) oraz przebywanie na słońcu bez zabezpieczenia skóry kremami z filtrem (77% w 2016r. vs 36% w 2015 r.). To sukces prowadzonych kampanii edukacyjnych. Wiedza powoli dociera pod strzechy.”

Aby zwiększyć Waszą świadomość drodzy Uczniowie, Rodzice zamieszczamy  materiały edukacyjne dotyczące profilaktyki czerniaka, w tym film edukacyjny.

 

koordynator A. K.