Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września 2023 r. obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.  

To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci.

Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo, a przede wszystkim rozwija wyobraźnię i buduje więzi międzypokoleniowe. Głośne czytanie trenuje także mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę. Niektórzy twierdzą, że również odmładza i wygładza zmarszczki poprzez rozluźnianie mięśni twarzy. Warto czytać wszystkim.

Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami języka polskiego oraz nauczycielem biblioteki robili, co mogli: czytali na lekcjach, na przerwach i we wszystkich zakamarkach szkoły. 

Przeczytaliśmy fragmenty różnych książek, kierując się wiekiem naszych słuchaczy (odbiorców): 

  • Osiejewa „Czarodziejskie słowo”,
  • Michalak „Opowieści o tym, co w życiu ważne”, – J. Porazińska „Pamiętnik Czarnego Noska”, – T. Trojanowski „Stroiciel”..

Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy. Rozwijają pamięć, wyobraźnię, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki, pozwalają przeżyć wspaniałe emocje.  Święto to warto obchodzić codziennie. Jeśli każdy z nas przeznaczy na czytanie przynajmniej 30 minut dziennie, będzie to  duży sukces.

Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej (ur. 29 września 1888r. w Lublinie, zm. 2 listopada 1971 w Warszawie), autorki książek dla dzieci i młodzieży, m. in:

Galeria