Spotkanie z dziennikarzem

14 listopada 2023 r. uczniowie klas VII – VIII wyszli do Miejskiego Ośrodka Kultury na spotkanie z Łukaszem Kazkiem – dziennikarzem i popularyzatorem historii, autorem książek o tematyce historycznej, współautorem programów telewizyjnych, a od niedawna również youtuberem. Pan Kazek, który prowadzi na co dzień autorski kanał na portalu YouTube pod nazwą HISTORY STORY, opowiadał o tajnikach tworzenia reportaży i filmów edukacyjnych, a także o swojej wielkiej pasji, jaką jest historia XX wieku, a zwłaszcza tajemnice naszego regionu z czasów II wojny światowej. Po krótkie prelekcji uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli jeden z odcinków opowiadający o żydowskiej dziewczynce, która została adoptowana przez polskie małżeństwo i ocalona przed zagładą z rąk niemieckich nazistów. Pan Kazek zapowiedział również publikację swojego najnowszego odcinka na temat naszego miasta, które w wyniku krwawych walk pomiędzy dwoma okupantami zostało doszczętnie zniszczone w roku 1945. Po seansie widzowie mieli okazję zadawać pytania dziennikarzowi, a dwie najaktywniejsze osoby (w tym uczennica z naszej szkoły) zostały nagrodzone plakatami z autografem pana Kazka. Niewątpliwie była to niezwykła lekcja, pokazująca, że historia może być bardzo ciekawa, zwłaszcza jeśli opowiada o zwykłych ludziach, którzy są dziś ostatnimi żyjącymi świadkami dramatycznych wydarzeń z przeszłości.

Galeria