Szkolny Program Prozdrowotny wziął na „tapetę” ziemniaka.

Nazwy regionane:

  • barabola – gwara kresowa – Lwów,
  • kompera – język łemkowski,
  • kartofel (z niem. Kartoffel) – zwłaszcza śląsk, ale także w całym kraju,
  • pyra – gwara poznańska,
  • grula – gwara góralska (wschodnie Podhale),
  • bulwa – język kaszubski,
  • perka (dawniej) od Peru,
  • rzepa – Orawa, zachodnie Podhale.

 

Ziemniak (Solanum tuberosum L.) – gatunek rośliny należący do rodziny psiankowatych. Nazwa „ziemniak” odnosi się do całej rośliny i do jej jadalnych, bogatych w skrobię bulw pędowych, z powodu których ten gatunek uprawia się na skalę masową.

Roślina wywodzi się z Ameryki Południowej, gdzie zaczęto ją uprawiać już tysiące lat temu. Ziemniak został przywieziony do Europy w końcu XVI wieku, a w ciągu następnych stuleci stał się jednym z podstawowych składników jadłospisu na całym świecie. 

Podstawowym składnikiem odżywczym ziemniaka jest skrobia, która w zależności od odmiany stanowi od 12% do 21% świeżej masy bulw. Składniki mineralne takie jak wapńchlorżelazojod czy siarka stanowią od 0,5 do 2% masy bulw. Ziemniaki są także ważnym źródłem witaminy C, PP, B1, B2 i B6. 

W ramach akcji szkolnej propagującej jedzenie ziemniaków poprosiliśmy naszych uczniów o wykonanie potraw z ziemniaków. Zapraszamy do galerii.

Zamieszczamy też przykładowe przepisy wysłane przez uczniów.

 

Zespół koordynacyjny

 

 

Sałatka ziemniaczana

Składniki:
– 8 ziemniaków,

– 3 marchewki,

– 4 ogorki kiszone,

– 200 g kukurydzy,

– 150 g groszku,

– 20 g pora,

– 6 jajek,

– szczypiorek,

-sól, pieprz, majonez, musztarda, papryka słodka.

 

Sałatka ziemniaczana.

Przepis:

  1. Potrzebne będą:

– 3 – 4 ziemniaczki

– garść rukoli

– 2 łyżki majonezu

– (można dodać też ogórka kiszonego ale ja nie dodałam)

  1. Sposób przygotowania:

– obrać ziemniaki i gotować na wolnym ogniu w lekko osolonej wodzie przez około godzinę, po ostudzeniu pokroić je w drobną kosteczkę i włożyć do miski,

– wymieszać z majonezem i garścią rukoli.

Sałatka jest gotowa. Smacznego.

 

Sałatka ziemniaczana

Składniki:

ziemniaki – 4 sztuki

jajka – 2 sztuki

cebula czerwona – 1 sztuka

ogórki kiszone – 3 sztuki

majonez – 3 łyżki

szczypta soli, pieprz

natka pietruszki do smaku i do ozdoby

Przygotowanie:

Ugotowane ziemniaki kroję w większą kostkę. Ogórki kiszone i jajka kroję w mniejszą kostkę. Cebulkę obieram i drobno siekam. Do miski dodaję pokrojone ziemniaki, ogórki kiszone, jajka,  cebulkę i pokrojoną natkę pietruszki.  Dodaję majonez i mieszam. Na koniec doprawiam sałatkę do smaku solą i pieprzem i przyozdabiam natką pietruszki. Wstawiam do schłodzenia do lodówki na kilka godzin. Smacznego.

Galeria