WYPRAWA DO PRZEMKOWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

W ostatnią sobotę 05.10.2019r. w ramach Projektu edukacyjnego „Rusz po zdrowie – wyprawy z kijkami Nordic Walking”  Szkolny Klub  Krajoznawczo – Turystyczny „Obieżyświat” zaprosił uczniów naszej szkoły, z klas IV-VI, na wycieczkę do Przemkowskiego Parku Krajobrazowego. Mimo deszczowej pogody 40 młodych turystów udało się na zwiedzanie rezerwatu przyrody „Stawy Przemkowskie”.

          Naszą sobotnią przygodę zaczęliśmy od użytku ekologicznego „Przemkowskie Bagno”. Po przejściu 850 metrów po drewnianej kładce, między szuwarami trzcinowymi, mogliśmy obserwować ptaki i dolinę nizinnej rzeki Szprotawa z wieży widokowej.

          Kolejnym punktem programu był teren wykorzystywany w przeszłości (do 1992) jako poligon wojskowy. Obecnie znany jako „Wrzosowisko Przemkowskie”. Rozległe wrzosowiska znajdują się wśród borów sosnowych, we wschodniej części Borów Dolnośląskich i od strony północno-wschodniej  graniczą z Bunkrami proradzieckimi koło wsi  Wilkocin. Obiekty te stanowią zbiorowisko nietoperzy – 3 gatunki. Oświetlając sobie drogę latarkami weszliśmy do jednego z bunkrów.

          Stamtąd, trochę zmęczeni ale pełni wrażeń  udaliśmy się do Wilkocina, gdzie czekały już na nas gorące kiełbaski upieczone na grillu. Po posiłku i konkursie wiedzy przeprowadzonej przez Panią przewodnik, udaliśmy się w drogę powrotną. Wszystkim uczestnikom dziękujemy, że nie przestraszyli się  deszczu, wzięli udział w naszej wyprawie turystycznej i  zapraszamy ich oraz innych chętnych uczniów na kolejne wypady, w mniej lub bardziej znane zakątki naszego kraju!

Anna Kubaczka

Wiesława Dobrzańska

Sylwia Partyka

Maria Puchalska – Jarosz

 

                                                                                                 

Galeria zdjęć –>