Zarażamy swoimi zainteresowaniami

17 kwietnia – Światowy Dzień Kostki Rubika

Kostka Rubika to popularna układanka logiczna, która ma swoją rzeszę fanów, zarówno wśród osób dorosłych, jak i nastolatków oraz dzieci.

Czy wiesz, że …?

Ta kolorowa bryła ma ogromny wpływ na rozwój motoryki, zdolności manualnych, a także myślenia logicznego. Podczas jej układania kształtuje się cierpliwość, wytrwałość oraz pamięć. Układanie kostki jest również świetnym sposobem doskonalenia koncentracji oraz umiejętności przewidywania następnych ruchów.

Czy wiesz, że…?

Najmniejsza na świecie kostka liczy 6mm. Liczba kombinacji różnych ułożeń kostki 3x3x3 wynosi 43 tryliony. Światowa sława węgierskiej kostki przyniosła również kolejne kształty oraz modele takie jak: Kilominx, Megaminx, Pyraminx, Floppy Cube, Rubik’s Magic

W 2021roku Tymon Kolasiński został drugim Polakiem w historii, który pobił rekord świata w klasycznej Kostce Rubika. Pierwszym był Tomasz Żołnowski, który w 2009 roku dwukrotnie bił rekord w „średniej”. Wtedy średnie czasy były jednak zdecydowanie słabsze – najpierw Żołnowski uzyskał 10,63 s, a następnie 10,07 s. Od tego czasu zmieniła się jednak technologia używanego sprzętu oraz poszerzyła się wiedza zawodników.

Najlepszy na świecie jest zaś Chińczyk Yusheng Du, który w 2018 r. ułożył kostkę Rubika w czasie 3,47 s.

A TY?

Sprawdź się!

Zapraszam chętne osoby do udziału w turnieju „Układamy kostkę Rubika”, który odbędzie się 22.04.22r.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest osobiste zgłoszenie chęci udziału,

w terminie do 12.04.22 w sali 26 u Pani Marii Puchalskiej-Jarosz