14 marca czyli Dzień Liczby Pi

Liczba Pi jest fascynująca stałą matematyczną, która skrywa wiele tajemnic. Symbol π został wprowadzony przez Wiliama Jonesa w 1706 roku. Pojawia się we wzorach na pole, obwód koła, objętość kuli, pole powierzchni walca i stożka. Jest wykorzystywany w obliczeniach astronomicznych, mechanice,  termodynamice i wielu innych dziedzinach.

Dziś ochotnicy wzięli udział w szkolnym konkursie Pi – ękna pamięć. Polegał on na zapamiętaniu jak największej ilości liczb po przecinku. Pierwszy rekord naszej szkoły przypadł Alicji Łukijańczuk z klasy 6b, która zapamiętała aż 108 cyfr po przecinku!!!  Drugie miejsce zajęła Wiktoria Onisk z klasy 5a, a trzecie Hanna Grobelna z 6b.

Na lekcjach uczniowie bawili się wykreślankami, utrwalając pojęcia związane z kołem i okręgiem. Tworzyli mozaiki z symbolu π.