Narodowe czytanie Nowel polskich.

2 października 2019 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel w ramach VIII ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Celem tego przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Nauczyciele języka polskiego oraz wybrani uczniowie klas piątych i szóstych w tym roku szkolnym uroczyście odczytali między innymi fragmenty nowel, takich jak Katarynka Bolesława Prusa, Dym Marii Konopnickiej, Rozdzióbią nas kruki i wrony Stefana Żeromskiego, Dobra Pani Elizy Orzeszkowej czy Sachem Henryka Sienkiewicza. Przez całą godzinę lekcyjną uczniowie klas 4-6 słuchali wzorowego czytania swoich rówieśników oraz nauczycieli. Ponadto mogli również obejrzeć prezentację multimedialną przedstawiającą sylwetki naszych wielkich pisarzy oraz tytuły nowel należących do kanonu literatury polskiej.

Na koniec apelu minutą ciszy uczciliśmy pamięć o najsłynniejszym i najmłodszym powstańcu warszawskim, Andrzeju Szwajkercie (pseudonim “Jędruś”). 11-letni bohater, harcerz Szarych Szeregów, łącznik i sanitariusz punktu opatrunkowego na Żoliborzu zginął 29 IX 1944 roku raniony odłamkiem niemieckiego pocisku czołgowego. Uczniowie wysłuchali również wzruszającej pieśni powstańczej „Dziś idę walczyć, Mamo!”. Tym samym przypomnieliśmy o 75. rocznicy Powstania Warszawskiego.

1. Knoblauch

Galeria zdjęć –>