SOBOTNIA JESIENNA WYCIECZKA

W ostatnią sobotę 06.10.2018r., wycieczką do Doliny Pałaców i Ogrodów Dolnego Śląska, zainaugurował swoją działalność Szkolny Klub Krajoznawczo – Turystyczny „Obieżyświat”. W wyjeździe wzięło udział 45 uczniów naszej szkoły, z klas 4-6. Przez cały dzień towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda, dzięki czemu podziwiane przez nas jesienne krajobrazy nabrały jeszcze większego uroku. Naszą sobotnią przygodę zaczęliśmy od Przełęczy Karpnickiej, z której dziarskim krokiem, przez kolorowy jesienny las, ruszyliśmy do Schroniska Szwajcarka – 520 m n.p.m. w Górach Sokolich znajdującego się w granicach Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Schronisko mieści się w drewnianym zabytkowym budynku w stylu tyrolskim (domku myśliwskim), wybudowanym w 1823r.na polecenie Wilhelma von Hohenzollerna brata króla Prus, Fryderyka Wilhelma III, więc jest najstarszym budynkiem użytkowanym jako schronisko turystyczne w Polsce.
Kolejnym punktem programu był zamek w Karpnikach, zbudowany w XIV wieku prawdopodobnie przez Henryka Czirna. Zamek był kilkakrotnie przebudowywany, a jego obecny wygląd pochodzi z 1846r. Budowla jest własnością prywatną , działa jako hotel i restauracja, dlatego mogliśmy go podziwiać jedynie z zewnątrz. Było warto!
Z Karpnik udaliśmy się do Bukowca, gdzie zwiedziliśmy pałac oraz Muzeum „Tajemniczy Las” poświęcone florze i faunie Kotliny Jeleniogórskiej oraz historii myślistwa. Bardzo nam się podobało!
Pochodzący z XVIII w.. Pałac w Mysłakowicach był następny na naszej liście. Obecnie w pałacu znajduje się siedziba szkoły podstawowej, co uchroniło go przed dewastacją. Przy pałacu znajduje się 13-hektarowy park z cennym drzewostanem oraz stawem.
Kolejny był barokowy Pałac w Łomnicy –pochodzący z XVII w. wraz z budynkiem mieszkalnym, tzw. Domem Wdowy. Obejrzeliśmy tu krótki film opowiadający historię właścicieli pałacu oraz jego odbudowy. Mieliśmy też okazję obejrzeć kolorowe kramy na październikowym jarmarku, które oferowały lokalne smakołyki oraz wytwory artystów i rzemieślników. Z jarmarku udaliśmy się spacerkiem do romantycznej rezydencji dworskiej w Wojanowie, gdzie mogliśmy podziwiać piękny, wręcz bajkowy pałac otoczony malowniczym ogrodem.
Stamtąd, trochę zmęczeni ale pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy ich oraz innych chętnych uczniów na kolejne wyprawy, w mniej lub bardziej znane zakątki naszego kraju!
Galeria zdjęć –>